Návštěva běloruského Gomelu

Přijali jsme pozvání od výrobce kombajnů Gomselmaš do jejich výrobního závodu. Návštěva probíhala od 9. do 12. února v druhém největším městě Běloruska - Gomelu. Samotný Gomselmaš je čtvrtý největší výrobce kombajnů na světě, čehož dosáhl za pouhých 13 let. Mimo Běloruska má výrobní závody také v Číně a Argentině. V České republice má obchodní zastoupení pro Evropu.

Byli jsme překvapeni běloruskou pohostinností a zejména jejich otevřeností. Ukázali nám vše od vlastní šroubárny, až po montážní linku. Celý závod v současné době prochází zásadní modernizací, a proto některé haly byly k našemu podivu plné strojů, ale bez činnosti. V jiných pracovalo již jen minimum nových strojů, avšak s násobně vyšším výkonem. 17 000 zaměstnanců zde nevyrábí jenom kombajny na obilí, ale také několik typů řezaček, řádkovací lišty a třeba pro nás úplnou specialitu, a to kombajn na sběr kukuřičných klásků na konzervaci.

Na rovinu nám řekli, že se nesnaží, aby jejich výrobky měly špičkovou technickou úroveň. Jejich snaha je vyrábět stroje, které jsou výkonné, jednoduché na údržbu s nízkými provozními náklady a dobrým komfortem pro obsluhu. To po nich vyžadují jejich zákazníci a z vlastní zkušenosti to můžeme potvrdit. Pro dodržení špičkové kvality firma nakupuje některé komponenty v zahraničí, jako lišty Schumacher, diskové lišty Kuhn, motory Mercedes, Scania, Detroit a některé díly hydrauliky, nebo elektroniku.

Celá naše skupina byla složená ze zástupců majitelů a obsluh strojů Gomselmaš. Celý výlet jsme si pěkně užili, každý den ráno v 8:00 nástup do fabriky a odpoledne návrat. Ale i tak nám zůstala spousta otázek nezodpovězených. To není stížnost, tak by mělo správně vypadat seznámení s vyráběnou technikou u každého výrobce.

Celé Bělorusko na nás zapůsobilo tím nejlepším dojmem, a jak jsme se shodli s ostatními účastníky zájezdu, popravdě nás velmi mile překvapilo.